Benedykt z Medyki (Cnicus benedictus)
Inne nazwy: Chubet benedictus, Centaurea benedicta, Carbenia Benedicta, Carduus benedictus, Holy Thistle, Blessed Thistle
Wynik szkodliwości: 1 (Substancje naturalne)
Benedykt, znany również pod nazwami Chubet benedict, Centaurea benedicta, Carbenia Benedicta, Carduus benedictus, Holy Thistle lub Blessed Thistle, to roślina zielna należąca do rodziny gwiazdkowatych. Ta roślina jednoroczna pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i jest uprawiana jako roślina ozdobna w naszych warunkach. Dzięki swojemu charakterystycznemu i niepowtarzalnemu wyglądowi - kolczastym łodygom i liściom, żółtym kwiatom i osobliwym strąkom - jest często spotykana w ogrodach ziołowych. Benedyktynka znana jest jednak ze swoich właściwości leczniczych, wzbogaconych o substancje gorzkie, śluzy, glikozydy czy garbniki, co czyni ją szczególnie przydatną w medycynie do leczenia zaburzeń żołądkowych, braku apetytu oraz jako środek moczopędny.
Benedyktynę stosuje się w tradycyjnej medycynie ludowej w postaci wywarów i nalewek, samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami leczniczymi. Wywary z tego zioła znane są ze swojego stymulującego i tonizującego wpływu na układ trawienny. Benedyktynka wchodzi również w skład wielu herbat ziołowych wspomagających trawienie. Jej ekstrakt jest również często dodawany do suplementów diety mających na celu promowanie zdrowia układu trawiennego i ogólnej witalności. Już w średniowieczu benedyktyna była jednym z głównych składników tak zwanego "eliksiru benedyktyńskiego", napoju alkoholowego stosowanego zarówno do leczenia, jak i wzmacniania organizmu.