Cedry (Cedrus atlantica/libani/deodara)
Inne nazwy: Cedr atlaski, cedr libański, cedr himalajski
Wynik szkodliwości: 1 (Substancje naturalne)
Cedry, znane również jako cedr atlaski, cedr libański i cedr himalajski, to gatunki drzew należące do rodziny sosnowatych. Pochodzą ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, południowo-zachodniej Azji i gór Atlas. Są to wiecznie zielone drzewa iglaste, znane ze swojego majestatycznego wyglądu. Cedry występują w czterech podstawowych gatunkach - Cedrus atlantica, Cedrus libani, Cedrus deodara i Cedrus brevifolia.
Cedr atlaski charakteryzuje się specyficznym wyglądem - ma piramidalną koronę i gałęzie wyrastające poziomo z drzewa. Cedr libański charakteryzuje się szerokimi, prawie prostymi gałęziami i dużymi stożkowatymi szyszkami. Z kolei cedr himalajski ma raczej opadające gałęzie i niższe, szerokie korony. Cedry są również cenione za swoje drewno, które jest ciężkie, mocne i trwałe. Jest ono aromatyczne i ma charakterystyczny bursztynowo-czerwony kolor.
Pod względem użytkowym drewno cedrowe jest szczególnie popularne w przemyśle stolarskim i meblarskim. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości wykorzystywane jest do produkcji mebli, podłóg, płytek, a także instrumentów muzycznych i łodzi. Dzięki odporności na gnicie i szkodniki, jest ono również wykorzystywane na zewnątrz, na przykład do budowy pergoli, tarasów i drewnianych fasad. Cedr libański znany jest również ze swoich właściwości leczniczych, a jego olejek eteryczny wykorzystywany jest w aromaterapii. Cedr himalajski ma silny zapach, który odstrasza owady, dlatego jego drewno jest często używane jako wypełnienie szaf i komód.