Jałowiec pospolity (Juniperus oxycedrus)
Wynik szkodliwości: 1 (Substancje naturalne)
Czerwony jałowiec, znany również jako czerwony ryż drożdżowy, czerwony ryż kojowy, czerwony koji, Hong Qu Juin, Monascus albidus, Monascus anka, Monascus araneosus, Monascus major, Monascus rubiginosus i Monascus vini, to wiecznie zielony krzew lub małe drzewo z rodziny cyprysowatych. Występuje w południowej Europie, północnej Afryce i na kontynencie azjatyckim. Jego główną cechą charakterystyczną są jasne do ciemnoczerwonych owoce, od których pochodzi nazwa "czerwonoowocowy".
Zastosowania jałowca czerwonego są bardzo zróżnicowane, ale jego drewno jest najczęściej wykorzystywane do produkcji mebli i kamionki. Jego owoce są wykorzystywane w przemyśle spożywczym, w szczególności jako przyprawa, gdzie jest bardziej znany pod angielską nazwą red koji. Ponieważ jednak owoce czerwonego koji mogą być wysoce toksyczne, należy je spożywać ostrożnie. Innym zastosowaniem jest tradycyjna medycyna ludowa, głównie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, gdzie wykorzystuje się jej właściwości antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe. Należy jednak pamiętać, że spożywanie dużych dawek może być szkodliwe.
Szerokie spektrum właściwości leczniczych czerwonokrzewu wykorzystywane jest również w przemyśle farmaceutycznym. To właśnie z jałowca pozyskiwana jest naturalna substancja o nazwie monakolina K. Przypisuje się jej pozytywny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Substancja ta stała się zatem częścią wielu komercyjnie produkowanych suplementów diety i leków.