Olejek neroli (Citrus aurantium var. amara flower oil)
Wynik szkodliwości: 1 (Substancje naturalne)
Neroli, naukowa nazwa olejku kwiatowego Citrus aurantium var. amara, to olejek otrzymywany z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Nazwa tego olejku zapachowego pochodzi od włoskiej księżniczki z XVII wieku, Anne Marie Orsini de Nerola, która używała go jako ulubionych perfum. Neroli ma intensywny, słodki, kwiatowy zapach i jest popularny głównie w przemyśle perfumeryjnym, ale znajduje również zastosowanie w kosmetyce czy aromaterapii. Nie należy jednak utożsamiać neroli z fosforanem sodu ryboflawiny, ponieważ są to dwie różne substancje.
Neroli jest często stosowany w produktach do pielęgnacji skóry ze względu na swoje właściwości regeneracyjne. Pomaga poprawić elastyczność i jakość skóry, więc nierzadko można go znaleźć w serum do twarzy, kremach przeciwzmarszczkowych lub olejkach do ciała. W aromaterapii Neroli jest stosowany ze względu na swoje uspokajające i relaksujące działanie, dlatego też może pojawiać się w produktach mających na celu zmniejszenie stresu lub promowanie snu. Wspaniale łączy się z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak lawenda, jaśmin czy drzewo sandałowe.
Fosforan sodowy ryboflawiny, znany również jako witamina B2, to zupełnie inny rodzaj substancji. Stosowana jest głównie w przemyśle farmaceutycznym i suplementach diety jako źródło witaminy B2. Jej główną funkcją jest promowanie wzrostu, dobrego stanu skóry, włosów i paznokci oraz utrzymanie prawidłowego metabolizmu żelaza w organizmie. Tak więc, podczas gdy Neroli jest czysto naturalnym olejkiem eterycznym, Sodium Riboflavin Phosphate jest związkiem organicznym o zupełnie innych zastosowaniach i właściwościach.