Stearynian cynku
Wynik szkodliwości: 2 (Pochodne substancji naturalnych)
Ogłoszenie: wygląda na to, że doszło do nieporozumienia. "Stearynian cynku" nie jest znany pod nazwami "czerpak", "kieszenie babci" czy "kieszeń pasterza". Nazwy te prawdopodobnie należą do niektórych gatunków roślin. Następnie przyjrzymy się substancji chemicznej znanej jako stearynian cynku.
Stearynian cynku, znany w języku angielskim jako zinc stearate, jest związkiem chemicznym szeroko stosowanym w przemyśle. Jest to drugi członek grupy kwasów tłuszczowych, którego wzór to C36H70ZnO4. Charakterystyczne właściwości tego sproszkowanego produktu to biały do jasnożółtego kolor, delikatna konsystencja i słaby charakterystyczny zapach. Jego głównym zastosowaniem jest przemysł tworzyw sztucznych i gumy jako środek oddzielający i stabilizujący.
Stearynian cynku jest stosowany w szerokiej gamie produktów. Jednym z jego ważnych zastosowań jest wypełniacz i stabilizator w wielu rodzajach tworzyw sztucznych. Zapobiega on sieciowaniu makrocząsteczek polimeru podczas przetwarzania tworzyw sztucznych, a tym samym poprawia właściwości produktu końcowego. Jest również stosowany w przemyśle kosmetycznym. Jest składnikiem niektórych pudrów, gdzie działa jako środek matujący, a także jest zawarty w wielu innych produktach kosmetycznych. W przemyśle spożywczym stearynian cynku, zwykle określany jako dodatek E470b, wykorzystywany jest na przykład do powlekania wyrobów cukierniczych. Jego właściwości doceniają także producenci farb czy klejów.