Werbena lekarska (Verbena officinalis)
Inne nazwy: Ironweed, chagonia, werbena, wierzba, łza Izydy, łza Junony, zarodnik, gołębie ziele, chleb kruczy, magiczne ziele, ziele wrzodowe, łzy Wenus
Wynik szkodliwości: 1 (Substancje naturalne)
Werbena, znana również jako ziele żelazne, werbena lub ziele wrzodowe, to wieloletnie zioło dorastające do 70 cm wysokości. Zioło to, występujące niemal w całej Europie, jest powszechnie cenione ze względu na swoje właściwości lecznicze. Pierwotnie pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale rozprzestrzeniła się w całej Europie i obu Amerykach. Jego łacińska nazwa, Verbena officinalis, już sugeruje jego wartość leczniczą. Ma charakterystyczne jasnoróżowe kwiaty i silnie pachnące liście, jej łodygi są czworokątne, a liście przyjazne. Zwykle kwitnie od czerwca do września.
Najczęściej wykorzystywana jest w medycynie. Z suszonych liści przygotowuje się mieszanki herbaciane o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym. Ma pozytywny wpływ na trawienie, zaburzenia żołądkowe i jelitowe, biegunkę i zaparcia. Jest również stosowany w leczeniu ran, owrzodzeń i chorób skóry. Z kwiatów werbeny sporządza się również nalewkę, która może być stosowana przy przeziębieniach, kaszlu, bólach głowy czy migrenach. Zioło to wykorzystywane jest również w aromaterapii, gdzie wykorzystuje się jego silny zapach. W kosmetologii wykorzystywana jest do sporządzania kąpieli, masaży i olejków, które przyczyniają się do regeneracji skóry. Pomimo swoich właściwości leczniczych, werbena powinna być stosowana rozsądnie i z umiarem. Może mieć również skutki uboczne, takie jak podrażnienie żołądka.